5 important things about my trip to Moscow

V apríli 2014 cestujem opäť do Moskvy. Odkedy to viem, premýšľam nad tým, na ktoré miesta sa chcem vrátiť a čo nové chcem vidieť.

Image

1. Červené námestie v noci

Keď sme vo štvrtok, 7. marca 2013, prileteli do Moskvy, zvládli cestu pohodlným vlakom, preplneným metrom a konečne sa ubytovali v útulnom a vykúrenom hosteli, zložili sme kufre a utekali sme na Červené námestie. Okrem policajtov, ktorí tam na všetko dohliadali, sme nikoho nestretli. Až pri našom odchode sa objavila ďalšia skupina ľudí, takže sme si Červené námestie užili bez masy turistov, cez deň ste na fotke spolu s ďalšími dvadsiatimi ľuďmi.

Image

2. Večera v Peľmeške

Každému je dúfam úplne jasné, že v Rusku nebudeme jesť pizzu, cestoviny či sushi. Boršč, peľmeni, kaviár a vodku sme mali každý deň. Hneď pri hosteli Taganka, neďaleko zastávky metra “Proletarskaja” sme objavili niečo podobné ako je u nás bistro. Volalo sa to “Peľmeška”. V ponuke mali pirohy plnené mäsovou plnkou, zaliate vývarom a k tomu smotana. Nikdy som to takt nejedla, ale keď vezmeme do úvahy, že v Moskve bolo v čase našej návštevy -15 stupňov, tak zjesť horúci kurací vývar a potom si dať pirohy, bolo pre nás na nezaplatenie a okrem boršču to bol hit nášho výletu. Večera v Peľmeške preto musí byť!

Image

3. Na Arbate ničevo net!

Konkurencia je všade, ale na Červenom námestí v Moskve je fascinujúca. Matrioškový ošiaľ prišiel hneď na druhý deň. Ceny boli buď rovnaké alebo ruskí obchodníci prestrelili až príliš. Keď ste v Rusku, nemôžete rátať s tým, že ak sa rozprávate medzi sebou v rodnej reči, nikto vám nebude rozumieť ako napríklad vo Francúzsku. Aj keď je pravda, že aj na “ajfelovke” sme s kamošmi stretli skupinu Slovákov. Ale k veci, pri matrioškách kamarát povedal, že pôjdeme ešte na Arbat a tam nakúpime, čo začula tetuška s obrovskou baranicou na hlave a iba nahlas zahlásila “Na Arbate ničevo net!”. Opak bol pravdou. na Arbate toho bolo veľmi veľa a všetko lacnejšie. Mimochodom Arbat je ulica, ktorá je dlhá asi jeden kilometer a nachádza sa v historickom centre Moskvy. Je tam veľa obchodíkov so suvenírmi, umelcov a kaviarní.

Image

4. Nestratiť sa v metre

Moskovské metro je krásne. Najkrajšie. V jednom článku sa píše, že Moskovské metro je exkurziou do histórie. Ale pozor! Skôr ako vleziete do metra v Moskve, naučte sa čítať azbuku, inak máte smolu! Je ale skutočne veľmi pekné, ak ním prechádzate, tak okrem zvládnutia najväčšej tlačenice a davovej psychózy nájsť svoj správny smer, obdivujete maľby, mozaiky, lustre…Dokonca sa hovorí aj tajnom metre, ktoré údajne spája politicky a národne významné miesta Moskvy, ako Kremeľ s Federálnou Bezpečnostnou Službou, sídlo vlády s letiskami a podobne. Ešte sa asi nikto nestratil v metre tak, že zablúdil do toho tajného, že?

Image

5. Plavba loďou po Moskve

Obchodné centrum GUM a loď sú asi jediné miesta, kde sa dohovoríte aj anglicky. Väčšinou len po rusky. Ale tá loď má svoje čaro, pretože na záver výletu je to nádherná vyhliadka na všetko, čo ste pochodili pešo a uháňali sa v metre.

Image

Tie nové miesta, ktoré chcem navštíviť v Moskve, si nechám zatiaľ pre seba, ale pridávam niekoľko stránok na inšpiráciu.

Oli Džupi

Moscow: 10 Things to Do

10 things to do on a city break in Moscow

Bolshoi circus

Múzeum kozmonautiky

Aprílový výlet do Moskvy absolvujem so Študentskou cestovkou a ideme vlakom! – Student’s Trip Moskva – Россия :)))

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s