#olidzupi odporúča 13+1 webových stránok od Slovákov v zahraničí

Uspeli vo svete, doma ich nepoznáme…vlastne už poznáme. Všetkých týchto ľudí, ktorých weby som dala do zoznamu, som už predstavila na Exprese. Od septembra 2014 bolo v rubrike Slováci v zahraničí, ktorú vysielame na Exprese každú stredu po 10-tej, už 23 úspešných a skvelých Slovákov, ktorí žijú mimo Slovenska. Mnohí z nich tvoria, blogujú alebo nejakým spôsobom pomáhajú iným. Vybrala som preto 13+1  (a ešte jeden bonus) webových stránok od Slovákov v zahraničí. Kliknite si aj Vy, možno Vás niečo zaujme 🙂 Podľa mňa sú to weby, o ktorých musíte vedieť! 🙂

1. www.matchosuba.com

Matcho Suba Cleal je slovenský módny návrhár žijúci v Autrálii – Matcho Suba Fashion Designer. Celý rozhovor s ním nájdete na stránke Rádia Expres.

dostihy_melbourne

2. www.polarnaciara.com

Polárna čiara je o grafickom dizajne a vizuálnej kultúre severu. Michaela Ištoková je herná dizajnérka a grafička, ktorá žije vo Fínsku. Celý rozhovor s ňou nájdete na stránke Rádia Expres.

10697151_387771361399155_8851852412314836708_o

3. www.unitednude.com

United Nude je značka obuvi, kde ako dizajnér pracuje Slovák Michal Kukučka. Celý rozhovor s ním je aj na stránke Rádia Expres.

michal_kukucka_cina

4. www.cestadomov.sk

Cesta domov je slovenská nezisková organizácia, ktorá bez akejkoľvek diskriminácie organizuje a efektívne poskytuje rozvojovú pomoc aj podporou vzdelávania. Môžete im poslať aj 2% z Vašich daní. V Indii žije aj Slovenka Lenka Rábarová, rozhovor s ňou nájdete na stránke Rádia Expres.

IMG_5650

5. www.miralaartist.blogspot.ie

Slovenka, ktorá svojimi obrazmi očarila Írov, sa volá Miriam Lauková. Jej obrazy sú plné farieb, lásky a radosti. Prečítajte si rozhovor s Miralou na stránke Rádia Expres.

mirala_cuban_laugther_2014

6. www.lubicabelhadjova.wordpress.com

Ľubka Belhadjová sa po štúdiu v Írsku rozhodla študovať na Taiwane. Svoj študentský život v zahraničí spája s cestovaním a plnením si snov a všetkom bloguje. Rozhovor s ňou nájdete na stránke Rádia Expres.

DSC01220-001

7. www.worksthatwork.com

Works That Work je skvelý dizajnový časopis o kreativite na neočakávaných miestach, ktorý vydáva slovenský typograf, grafický dizajnér a vydavateľ Peter Biľak. Rozhovor s ním si prečítajte na webe Rádia Expres.

WTW_1-4_angle

8. www.twoontheroad.net

Cestovanie má svoje čaro. A keď cestujete dvaja, tak je to ešte lepšie. O svoje zážitky na blogu Two On The Road sa delí aj Slovenka Lea Podstanická s manželom. O živote fit modelky na Srí Lanke si prečítajte na stránke Rádia Expres.

2_lea_Sri_lanka

9. www.magna.sk

Magna Deti v núdzi zabezpečuje zdravotnú a sociálnu pomoc ľuďom v núdzi na troch kontinentoch, v 8 krajinách sveta. Pre Magnu pracovala aj Slovenka Katka Brizendine-Chebeňová, ktorá o svojej práci hovorila aj v rozhovore pre Rádio Expres. Katka je aktívna na Instagrame, takže ak niekoho zaujíma ako si nažíva v Singapúre a Ázii, nájde ju tam pod @katkaeatsthis.

10849736_10152960031369602_4985032555689159230_n

10. www.crazysexyfuntraveler.com

Crazy Sexy Fun Traveler je blogerka Alexandra Kováčová, ktorá cestuje a bloguje. Za posledné štyri roky bola v 45-tich štátoch. O jej živote na cestách si prečítajte na stránke Rádia Expres.

23 ruiny mexiko

11. www.katarinavasickova.com

Slovenka Katka Vašíčková je skvelá maliarka, grafička a výtvarníčka v jednom. Žije v Aténach a okrem obrazov, portrétov a práce s deťmi sa venuje aj street artu. Pozrite si jej tvorbu a rozhovor s ňou aj na stránke Rádia Expres.

7_foto

12. Online kurz slovenčiny pre cudzincov

Slovenský ekonóm Marek Hlaváč pomáhal pri analýzach Svetovej banky a radnice v New Yorku. Ale v Amerike rozbehol aj online kurz slovenčiny pre cudzincov. Rozhovor s ním je na stránke Rádia Expres.

jou

13. Chef Daniel Sirota

Slovák Daniel Širota je talentovaný kuchár, ktorý už 10 rokov pracuje v Írsku. Učil sa variť aj v reštaurácii Jamieho Olivera a najbližie má namierané na stáž v michelinskej reštaurácii. Jeho recepty nájdete na jeho fan page – Chef Daniel Sirota. Rozhovor s ním je na webe Rádia Expres.

8_DanielSirota

13+1=14. www.gingermania.sk

Poctivý slovenský produkt zo zázvoru a citróna Ginger MANIA má na svedomí Slovák Martin Hudák. Barman, ktorý pracuje v najlepšom a najstaršom hotelovom bare na svete, v hoteli Savoy v Londýne. Mieša drinky pre svetové hviezdy a jeho najväčším zážitkom je stretnutie so spevákom Michaelom Bublém. Ale viac si už prečítajte na stránke Rádia Expres.

10496216_633077136774121_4710311235550936525_o

A ešte jeden hudobný bonus. V USA existuje skupina Pajtaši. Sú to piati východniari, ktorí hrajú a spevajú pesničky od rusínskych, cez šarišské, zemplínske, slovenské, moravské až po české. NA husliach tam hrá a spieva aj slovenský vedec Paľo Čekan, ktorý v USA skúma vznik rakoviny. Rozhovor s ním nájdete na stránke Rádia Expres.

Paliho nájdete aj na LinkedIn.

palo1

Všetky fotky sú zo súkromných archívov spomínaných Slovákov v zahraničí, ktoré boli poskytnuté pre potreby rozhovoru pre Rádio Expres a na blog olidzupi.wordpress.com. Ďakujem.

#olidzupi

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s